Joomla шаблоны бесплатно http://joomla3x.ru

ПЕРЕРАХУНКИ ПЕНСІЙНИХ ВИПЛАТ

Создано: 04.04.2018

6286Березень-квітень поточного року багаті на перерахунки пенсіонерам. Саме в цих місяцях органи Пенсійного фонду проводять перерахунки як військовим так і цивільним пенсіонерам.

На запитання, які найчастіше надходять до органів Фонду в області, відповідає начальник головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Зінаїда Тимофіївна Лазарєва.

Зінаїдо Тимофіївно, окресліть будь ласка, чого чекати військовим пенсіонерам?

Урядом прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка визначила порядок виплати та розміри проведення перерахунку пенсій військовослужбовців.

Зокрема, військовослужбовцям та деяким іншим особам (окрім осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) перерахунок здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» – окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 01 січня 2018 року у таких розмірах:

з 01 січня 2018 р. - 50%;

з 01 січня 2019 р. -75%;

з 01 січня 2020 р. - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р.

Для колишніх працівників міліції перерахунок здійснюватиметься із урахуванням грошового забезпечення поліцейського за січень 2016 р., визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, при цьому розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою(посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплата пенсії в новому розмірі розпочнеться з січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.

- з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Скільком пенсіонерам вже на сьогоднішній день перераховано пенсії?

Станом на 01 квітня до головного управління надійшло 8400 таких довідок від уповноважених відомств. 3700 особам виплату пенсії в нових розмірах проведено у березні поточного року, по мірі надходження довідок про грошове забезпечення виплату перерахованих пенсій плануємо закінчити у квітні.

Які перерахунки будуть проведені цивільним пенсіонерам?

Вперше за весь період існування Пенсійного фонду перерахунки, з урахуванням напрацьованого стажу, будуть проведені автоматично без додаткового звернення громадян.

Нагадаю, що до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в жовтні минулого року внесено зміни, окрім перерахунків по заявах, починаючи з квітня поточного року будуть провадитись перерахунки в автоматичному порядку (без звернень) за даними персоніфікованого обліку тим особам, які мають страхового стажу не менше як 24 місяці після призначення (перерахунку) пенсій (страховий стаж буде зараховано включно по 28 лютого 2018 року) та тим особам, які напрацювали страховий стаж меншої тривалості ніж 24 місяці, але після призначення (перерахунку) минуло 2 роки. Перерахунки будуть проведені тим, які до 01.04.2018 не звертались із заявою щодо перерахунку, та не залежатимуть від статусу: працює або не працює особа. Перерахунок буде проводитись із заробітної плати, з якої призначена пенсія. У разі, якщо страхового стажу напрацьовано 24 місяці і більше буде обрано найбільш доцільний варіант розрахунку пенсії (з добавленням лише страхового стажу або зі зміною стажу та заробітку).

Зінаїдо Тимофіївно, поясніть кому саме буде проведено перерахунок? Чи є якісь виключення?

З 01 квітня цього року будуть переглянуті пенсійні справи, які призначені до 01.04.2016 року на умовах або порядку, визначених Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». А це: пенсії за віком, по інвалідності, по вислузі років, пільгові пенсії.

Разом з тим, звертаю увагу, що пенсії по вислузі років будуть перераховані лише тим, хто досяг пенсійного віку.

А що робити пенсіонерам, які вийшли на пенсію після 01 квітня 2016 року? Вони втрачають право на перерахунок?

Ні. Вони так само як і раніше матимуть право звернутись за перерахунком із відповідною заявою або такий перерахунок буде проведено в автоматичному порядку з квітня наступного року. Звичайно після того, як з дати призначення (або останнього перерахунку) сплине 2 роки.

Коли херсонці отримають нові розміри пенсій?

Автоматичний перерахунок вже проведено. Тому в квітні мешканці нашої області отримають перераховані розміри пенсії. Такий перерахунок проведено майже 61 тис. пенсіонерам. До речі, на сьогодні працюючими значиться майже 50 тис пенсіонерів області або 20% від загальної кількості, а значить перераховані пенсії будуть і тим хто вже звільнився з роботи та до органів Пенсійного фонду не звертався.

Від чого залежить розмір доплати по перерахунку, а відповідно і розмір пенсії?

Розмір пенсії в першу чергу залежить від величини страхового стажу, тобто періоду протягом якого людина підлягала загальнообов’язковому пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачувалися страхові внески в розмірі не менше мінімального страхового внеску.

По друге, - від суми заробітної плати, з якої сплачено страхові внески до Пенсійного фонду;

Наступним чинником, який впливає на повноту зарахування страхового стажу і, відповідно, на розмір пенсії, є своєчасна сплата страхових або єдиного внесків.

У разі, якщо внески сплачено не в повному обсязі, до страхового стажу робітника буде зараховано лише той період, за який фактично сплачені кошти.

Страховий стаж обчислюється в місяцях, і той місяць, за який внески не сплачено, не враховується до страхового стажу.

Тобто, право на пенсію (перерахунок пенсії) матимуть лише ті громадяни, які легально одержували заробітну плату та з якої в повному обсязі надходили внески до пенсійного бюджету.

Скільки років страхового стажу необхідно мати людині сьогодні для отримання права на пенсійне забезпечення?

З 01 січня 2018 року необхідний для призначення пенсії страховий стаж складає 25 років замість 15 - ти років як було раніше, і надалі він поступово буде збільшуватиметься. Для тих, хто досягне пенсійного віку в 2019 році - це 26 років, у 2020 році - 27 років і так до 2028 року, коли необхідний для призначення пенсії стаж становитиме 35 років.

Діючим законодавством встановлена пряма залежність розміру пенсії від величини страхового стажу та заробітку, з якого сплачено єдиний соціальний внесок.

Майже щодня до органів Пенсійного фонду в області звертаються люди за призначенням пенсій, яким не вистачає необхідного мінімального страхового стажу.

За нашими підрахунками майже третина населення області в працездатному віці не отримує офіційних доходів, і тому втрачає право на гідне пенсійне забезпечення, гарантоване державою.

Чи можете навести інформацію про кількість людей, які звернулися за призначенням пенсії, але отримали відмову у зв’язку з відсутністю необхідного страхового стажу?

Збільшення мінімального страхового стажу до 25 років вплинуло на те, що з початку 2018 року в порівнянні з січнем - лютим минулого року на 25% скоротилась кількість осіб, яким призначено пенсії. Понад 400 осіб, які вже досягли пенсійного віку, - не мають достатнього стажу для пенсійного забезпечення, з них лише 10% можуть отримати тимчасову допомогу в органах соціального захисту до досягнення 65 річного віку. Їх страховий стаж в межах 15 років.

Кожна людина повинна зрозуміти, що виплата заробітної плати за «тіньовими» схемами негативно впливає на добробут кожного громадянина та перешкоджає проведенню соціальних реформ.

Отримуючи зарплату в «конверті», людина позбавляє себе права на отримання пенсії в майбутньому, а згода на отримання «мінімалки» передбачає мінімальний коефіцієнт заробітку, який враховується при обчисленні розміру пенсії.

Чи може непрацююча людина працездатного віку «заробити» собі страховий стаж, необхідний для призначення пенсії? Не секрет, що багато співвітчизників працюють за кордоном, моряки ходять під прапорами іноземних держав тощо.

Діючим законодавством для непрацюючих громадян передбачена можливість отримання страхового стажу шляхом укладення договорів добровільної участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Договір про добровільну участь укладається з незастрахованою особою на термін не менше одного року, також може бути передбачена одноразова сплата внесків за попередні періоди, починаючи з 1 січня  2004 року.

Людина сама обирає суму, з якої буде сплачувати страховий внесок та яка в подальшому буде використана для обчислення пенсійних виплат. При цьому, сума сплачених внесків не може бути меншою ніж 22% від мінімальної заробітної плати, яка на сьогодні становить 3723 грн, відповідно мінімальний внесок – 819 грн 06 коп. Поряд з цим, вона не може бути більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору, на сьогодні – це 55 845 грн.

Договір про добровільну участь незастраховані особи укладають в сервісному центрі органу Державної фіскальної служби за місцем свого проживання.

З 1 січня 2018 року відбулися зміни в законодавстві стосовно укладення договорів добровільної участі на одноразову сплату єдиного внеску за попередні періоди (ЗУ від 03.10.2017№ 2148-VIII).   Тепер сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць попереднього періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2.

Тобто на сьогодні згідно договору про добровільну участь на одноразову сплату за попередні періоди необхідно заплатити за кожен місяць 1 638,12 грн. (819,06*2).

Таким чином, сплачуючи внески своєчасно Ви заощадите свої кошти.

Якщо заробітна плата була менше мінімальної, в якому разі можливо зарахувати страховий стаж за повний?

У випадках, коли людина в окремих місяцях отримувала заробітну плату менше мінімально розміру, законом передбачена можливість самостійно здійснити доплату до мінімального внеску та зарахувати до страхового стажу повний місяць.

Для цього застрахована особа, яка бажає зарахувати неповний місяць роботи до страхового стажу як повний, подає до органу Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії відповідну заяву за встановленою формою.

За даними персоніфікованого обліку, складається повідомлення-розрахунок, на підставі якого людині протягом 10 календарних днів необхідно здійснити сплату розрахованих сум страхових внесків, та в місячний термін подати до Пенсійного фонду за себе відомості про суми доплати.

У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період пропорційно сплаченим страховим внескам.

До речі, в області з 2004 року правом здійснити доплату до мінімального страхового внеску та в повному обсязі зарахувати страховий стаж скористалися більше 12 тис. громадян, з них 96% - підприємці. 

І на завершення хочу сказати, що є закономірність: скільки заплатиш страхових внесків сьогодні – стільки отримаєш завтра у вигляді пенсії. Тому не варто розраховувати на великий розмір пенсійної виплати при задекларованій мізерній заробітній платі!

Пам’ятайте, що отримуючи заробітну плату в «конверті» - ви забезпечуєте сьогодення, але ризикуєте своїм майбутнім. Лише за умови офіційного працевлаштування, належного рівня заробітної плати, з якої сплачено внески, та достатнього страхового стажу, Ви матимете відповідну пенсійну виплату.

Просмотров: 416